Connect with us

Wideo

Niemieckie media przyznają: W sporze o budżet UE chodzi o koniec suwerenności

Fot. Pixabay.com/karlherl

A jednak! Niemieckie media już bez ogródek przyznają, że w sporze o powiązanie budżetu UE z tzw. praworządnością chodzi w istocie o pozbawienie suwerenności państw narodowych. Takie tezy można znaleźć w tekście autorstwa szefa działu zagranicznego „Sueddeutsche Zeitung” Stefana Korneliusa, jaki ukazał się w weekendowym wydaniu największej niemieckiej gazety opiniotwórczej. Fragmenty cytuje portal Deutsche Welle.

„Europa stoi przed fundamentalną ideologiczną sprzecznością ogniskującą się wokół pytań: Ile suwerenności może zachować państwo we wspólnocie 27 (krajów)? Jak dalekie ograniczenie suwerenności wymusza integracja gospodarcza?” – zastanawia się komentator.

Kornelius bez ogródek przyznaje, że to co proponuje niemiecka prezydencja, czyli powiązanie wypłat unijnych funduszy z warunkowanymi politycznie zasadami tzw. praworządności to „atak na suwerenność” Polski i Węgier. „Weto Polski i Węgier wobec budżetu i związanemu z nim mechanizmowi praworządności wynika z przesłanek ideologicznych. Prawicowo-narodowe rządy zrozumiały, że atak na ich suwerenność może oznaczać koniec ich populistyczno-nacjonalistycznej doktryny władzy. Zgadzając się na mechanizm praworządności, podpisałyby swój wyrok śmierci” – wyjaśnia Kornelius.

Według niemieckiego komentatora rezygnacja z suwerenności państw to przyszłość Unii Europejskiej. „Suwerenność, a raczej rezygnacja z niej, jest elementem przesądzającym o kształcie Unii. Państwa rezygnują z praw, aby wspólnie zwiększyć swój wpływ i chronić się wzajemnie przed nacjonalistycznymi atakami” – pisze Kornelius.

Teraz chyba już nikt nie ma wątpliwości, przed jak ważną próbą stanął polski rząd…

Źródło: dw.com

Continue Reading