Connect with us

Zdrowie

Niedzielski o leczeniu amantadyną: „Eksperyment medyczny”

Screen: KPRM

Minister zdrowia krytycznie w Polsat News o leczeniu COVID-19 amantadyną. To reakcja Adama Niedzielskiego na informację, że taką terapię stosuje była I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Lek sprowadziła z Niemiec.

„Jestem zaskoczony bardzo, bo takie samodzielne leczenie niestety, w moim przekonaniu i w przekonaniu rady medycznej przy panu premierze, jest bardzo często najgorszym scenariuszem” – powiedział w Polsat News Niedzielski.
Według ministra, „cały czas nie mamy dowodów klinicznych, że amantadyna jest skutecznym lekiem”. „Oczywiście dałem zlecenie agencji badań medycznych na przeprowadzenie tej weryfikacji, ale to jeżeli ktoś bierze, to dokonuje pewnego eksperymentu medycznego i tego trzeba mieć świadomość. Nikt nie gwarantuje pozytywnych skutków i pojedyncze przypadki nie mogą przesądzać, że jest konieczność przeprowadzenia badania” – mówił.

Małgorzata Gersdorf specyfik sprowadziła z Niemiec. W Polsce lek zawierający amantadynę jest reglamentowany, a resort zdrowia nie zaleca go w leczeniu chorych na COVID-19. Ministerstwo zleciło badania nad tym specyfikiem. Są jednak polscy lekarze, którzy przekonują o wysokiej skuteczności amantadyny. Ich badania potwierdzili już wstępnie naukowcy z Cambridge.

Źródło: Polsat News

Continue Reading