Polska

Sądy orzekają najszybciej od 9 lat

Fot. Freepik.com

Polskie sądy orzekają najszybciej od 9 lat – donosi portal PoznajFakty.pl. Serwis podkreśla, że statystyki w jasny sposób dowodzą, że reforma sądownictwa przyniosła efekty. 

PoznajFakty.pl cytuje dane opublikowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Wskaźnik opanowania wpływu (stosunek spraw załatwionych do spraw wpływających) w głównych kategoriach spraw zwiększył się o 14,6 proc. W pierwszym półroczu 2021 r. wyniósł 104,4, co oznacza, że na każde 100 spraw, które wpłynęły do sądu, załatwionych zostało 104,4 sprawy. Sądy załatwiły więcej spraw niż wpłynęło, a zatem również część spraw z poprzednich lat. Jest to wynik najlepszy od 2012 roku.

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla w komunikacie, że zainicjowało zmiany w sądownictwie, by usprawnić i uprościć procedury sądowe i zwiększyć efektywność pracy sądów. Większość z tych reform zaczęła obowiązywać w II połowie 2019 roku, dlatego część pozytywnych rezultatów nowych rozwiązań odczujemy dopiero po zakończeniu wszystkich ograniczeń pracy sądów związanych z pandemią – cytuje PoznajFakty.pl.

rt

Źródło: PoznajFakty.pl

Exit mobile version