Connect with us

Gospodarka

Uwaga na oszustwa na WhatsApp

Fot. Freepik.com

Warto śledzić policyjne ostrzeżenia przed oszustami, którzy wymyślają nowe metody przestępstw – podkreśla portal PoznajFakty.pl. Serwis zauważa, że tym razem funkcjonariusze ostrzegają przed nowym oszustwem związanym z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp.

Na internetowej stronie policji odtworzono kroki oszustów, którzy przy pomocy tej metody polują na nasze pieniądze. Oto ten scenariusz, który cytuje serwis PoznajFakty.pl:

  • Wystawiamy coś na OLX. Fałszywy kupiec odzywa się najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możemy odebrać po wejściu w link.
  • Oszust wysyła link. Trafiamy za jego pośrednictwem na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych karty i stanu konta.
  • Jeśli go wypełnimy, przychodzi SMS z banku, z kodem do autoryzacji, który mamy wpisać do formularza. W SMS-ie jest jasno napisane, że autoryzujesz dodanie karty do Google Pay lub Apple Pay. Oszust wtedy nas okrada. Płaci naszą kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie.
  • Jeśli zrealizujemy ten przestępczy scenariusz, tracimy zazwyczaj wszystkie pieniądze.

ab

Źródło: PoznajFakty.pl

Continue Reading