Jakie są rodzaje bezpieczeństwa? Podział dziedzin bezpieczeństwa

Data publikacji: 2023-09-06 Data aktualizacji: 2025-01-30 rodzaje bezpieczeństwa


Bezpieczeństwo jest bardzo ważnym aspektem funkcjonowania państwa, społeczeństwa, przedsiębiorstwa oraz jednostki. Daje poczucie pewności, stabilności, a przez to umożliwia rozwój. W artykule omówimy rodzaje bezpieczeństwa, skupiając się głównie na bezpieczeństwie fizycznym.

Rodzaje bezpieczeństwa – kryteria podziału

Wyróżnia się kilka rodzajów bezpieczeństwa w zależności od kryterium podziału. Ze względu na obszar występowania mówimy np. o bezpieczeństwie narodowym, regionalnym lub globalnym. Patrząc na państwo możemy także mówić o bezpieczeństwie zewnętrznym i wewnętrznym. 

Najobszerniejszy podział widać, jeśli weźmiemy pod uwagę dziedzinę aktywności podmiotu (np. państwa lub przedsiębiorstwa). W takim przypadku możemy wymienić m.in. bezpieczeństwo:

  • ekonomiczne,

  • społeczne,

  • informacyjne,

  • militarne,

  • kulturowe,

  • socjalne,

  • fizyczne.

W bezpieczeństwie fizycznym wyróżnia się dwie dziedziny – bezpieczeństwo militarne i pozamilitarne. Doskonałym przykładem pozamilitarnego bezpieczeństwa, nazywanego również cywilnym, jest ochrona pomieszczeń, obiektów i ich infrastruktury oraz pracowników przed czynnikami fizycznymi (np. aktami wandalizmu, kradzieżami, a nawet przed pożarem). W przedsiębiorstwach zajmuje się tym zwykle agencja ochrony, czyli firma wyspecjalizowana w ochronie fizycznej.

Bezpieczeństwo fizyczne – ochrona firmy

Właściciele biznesów zabezpieczają swoich pracowników, klientów oraz chronią swoje mienie zwykle przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii. Wyróżnić można tutaj środki pasywne, czyli odstraszające i zapobiegające niekorzystnym zdarzeniom (ogrodzenia, sejfy, czy też oznaczenia umieszczone na terenie obiektu). Drugim rodzajem są środki aktywne, czyli technologie pozwalające wykryć zagrożenie, na które narażona może być firma. Ochrona w tym przypadku polega na instalacji monitoringu wizyjnego, systemów alarmowych oraz na obecności zabezpieczeń przeciwpożarowych (np. gaśnic).

Innymi środkami, za pomocą których można zwiększyć profil bezpieczeństwa w firmie, są np. punkty kontroli dostępu – technologia bardzo dobrze sprawdza się w przypadku ochrony danych cyfrowych lub w instytucjach finansowych.

Bezpieczna firma – ochrona techniczna i fizyczna

W parze z ochroną techniczną może iść ochrona fizyczna, czyli stała obecność pracownika agencji ochrony. To sprawdzone rozwiązanie w miejscach cechujących się wzmożonym ruchem, np. w galeriach handlowych, w miejscach użyteczności publicznej lub na imprezach masowych. Pracownik ochrony może nie tylko wykryć zagrożenie, ale również błyskawicznie na nie zareagować, zapewniając bezpieczeństwo osobom przebywającym w obiekcie. 

Profesjonalna agencja ochrony zawsze oferuje wiele rozwiązań, które dopasowane są do potrzeb klienta, a ich wdrożenie poprzedzone jest audytem bezpieczeństwa. Jeśli interesuje Cię podniesienie profilu bezpieczeństwa w obiekcie, którym zarządzasz – zainteresuj się ofertą ze strony https://bezpieczenstwo.impel.pl/.

Warto pamiętać, że podniesienie profilu bezpieczeństwa firmy, zapewni stabilizację i pomoże skupić się na celach ekonomicznych oraz na rozwoju biznesu. A przemyślany dobór środków zabezpieczających pomoże zoptymalizować koszty związane z ochroną obiektu.

Redakcja centrummedialne.pl

Nasza redakcja to doświadczony zespół, który pisze o marketingu, biznesie, rozwoju osobistym, pracy i finansach. Tworzymy wartościowe treści, które pomagają rozwijać karierę, zdobywać nowe umiejętności i lepiej zarządzać swoim życiem zawodowym oraz prywatnym.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?