Każda rodzina ma określone dochody i wydatki. Zapanowanie nad budżetem gospodarstwa domowego może nie jest łatwe, ale jeśli nie chcemy popaść w długi konieczne. Dlatego jest kilka istotnych kwestii, o których należy pamiętać planując domowe wydatki?
Z tego artykułu dowiesz się?
- Jak zaplanować budżet gospodarstwa domowego?
- Jak zaplanować najważniejsze wydatki?
- Jak zaplanować wydatki okazjonalne?
- Jak oszczędzać planując budżet domowy?
Najważniejsze wydatki
W każdej rodzinie można wyznaczyć wydatki, które są priorytetowe. To właśnie na nich należy skupić się w pierwszej kolejności. Ustalając budżet gospodarstwa domowego należy go podzielić na kilka części. Najważniejsza jest ta część, w której znajdą się wydatki, z którymi musimy borykać się co miesiąc. Opłaty za mieszkanie, media, jedzenie – to wydatki, które często wymykają się spod kontroli. O ile niektóre opłaty są stałe tak wydatki na „życie” czasami można skorygować.
Chcąc stworzyć budżet gospodarstwa domowego warto przeanalizować ostatni miesiąc. Konieczne do tego będą paragony. To właśnie kontrola wydatków pozwoli stwierdzić w jakim zakresie pieniądze są wydawane niepotrzebnie. Analizując swoje wydatki często okazuje się, że można zaoszczędzić na wielu codziennych zakupach.
Chcąc zrobić budżet gospodarstwa domowego można do tego użyć kartki i długopisu lub posłużyć się tabelą w programie komputerowym. Po lewej stronie tabeli zliczamy stałe wydatki. Nie można tu zapomnieć o opłatach za paliwo, telewizję, Internet czy raty kredytu. Kolejna tabela obejmuje konsumpcję. Opłaty za jedzenie, wyjście do kina oraz drobne przyjemności. Po zsumowaniu tych kwot będziemy mieli obraz swojego domowego budżetu. Osoby, których wydatki wynoszą do 60 % dochodów mogą czuć się bezpiecznie. Osoby, które są na minusie muszą skorygować swoje postępowanie.
Wydatki okazjonalne
Ustalając budżet gospodarstwa domowego należy pamiętać o wydatkach, które są nieregularne, ale pojawiają się co jakiś czas. Warto mieć odłożone pieniądze na takie sytuacje jak uroczystości rodzinne, wizyty u lekarza, ubezpieczenie mieszkania czy samochodu. Nie można również zapomnieć o zgromadzeniu odpowiedniej kwoty na rozpoczęcie roku szkolnego, urlop czy zakup nowych ubrań.
Dobrym zwyczajem jest podliczenie przyszłych wydatków już na początku roku. Dzięki temu można zaplanować jakie oszczędności trzeba wprowadzić, by bez problemu uporać się z zakupami, gdy już nadejdzie na nie odpowiedni moment.
Jak oszczędzać?
Osoby, które mają niższe dochody często są przekonane, że nie są w stanie zaoszczędzić żadnych pieniędzy. Nie zawsze jest to prawda! Przygotowanie domowego budżetu pomoże zapanować nad zbędnymi wydatkami. Często jest tak, że dopiero dokładne przyjrzenie się swoim wydatkom uświadamia nam jak wiele pieniędzy rozchodzi się w niekontrolowany sposób.
Chcąc rozpocząć oszczędzanie warto zwrócić uwagę na codzienne wydatki. Często okazuje się, że wystarczy ograniczenie zakupów takich jak poranna kawa w kawiarni, śniadanie na mieście czy rozrywka, by zaoszczędzić znaczne kwoty. Warto również pamiętać, by korzystać z promocji, które proponują sklepy. Przeceny sezonowe czy końcówki kolekcji to świetny moment, by kupić ładny i pełnowartościowy ciuch za niższą kwotę. Trzeba również dobrze przyjrzeć się wszystkim wykupionym subskrypcjom. Nie zawsze z nich korzystamy.