Centrum Medialne
  • Wydarzenia
  • Kultura
  • Turystyka
  • Gospodarka
  • Sklep
  • Strona główna
  • Kultura

Powołano nowego dyrektora Polskiej Opery Królewskiej

Powołano nowego dyrektora Polskiej Opery Królewskiej Fot. Twitter/MKiDN
2019-01-30

Dotychczasowy zastępca śp. prof. Ryszarda Peryta, współtwórca Polskiej Opery Królewskiej Andrzej Klimczak, odebrał dziś powołanie na stanowisko p.o. dyrektora tej instytucji – poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Andrzej Klimczak to współtwórca Polskiej Opery Królewskiej. Bas-baryton, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Z chwilą ukończenia studiów w 1987 roku rozpoczął karierę jako solista Warszawskiej Opery Kameralnej. Jego pierwsze solowe role to Osmin w Zaide W. A. Mozarta oraz Jan w Żółtej szlafmycy K. Majera (Gaetana). Niedługo potem zadebiutował w roli Figara w Weselu Figara W. A. Mozarta w Teatro Principal w Alicante (1988, Hiszpania).

Dotychczasowy dorobek artysty obejmuje ponad pięćdziesiąt pierwszoplanowych bas-barytonowych partii, od barokowych dzieł kompozytorów takich jak Haendel czy Bach, poprzez niemal wszystkie pierwszoplanowe role w operach Mozarta (wśród nich Don Giovanni, Leporello, Papageno, Figaro, Hrabia Almaviva, Guglielmo, Don Alfonso) i Rossiniego (m.in. Don Bartolo w Cyruliku Sewilskim, Mustafa we Włoszce w Algierze czy Selim w Turku w Italii), aż po utwory współczesne – by wspomnieć tylko tytułową partię w Balthazarze czy Felixa w Polieukcie Zygmunta Krauzego.

Do jego koronnych partii zalicza się również kreację roli Eugeniusza Oniegina w operze Czajkowskiego oraz Forda w Falstaffie Verdiego.

Ceniony interpretator liryki wokalnej, laureat II Konkursu Moniuszkowskiego w Warszawie.

Szczególne miejsce w jego dorobku artystycznym zajmuje repertuar oratoryjno-kantatowy. Artysta specjalizuje się w interpretacji barokowych oper i oratoriów. Do jego największych sukcesów należą liczne kreacje partii basowej w Mesjaszu Haendla, a także utrwalone w postaci nagrań CD role Argenia w Imeneo Haendla oraz Licomede w Tetide in Sciro D.Scarlattiego.

W 2001 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej, zaś w roku 2012 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: MKiDN



Centrum Medialne

© 2018

Polityka prywatności Kontakt