Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już od kilku lat walczy o godne upamiętnienie ofiar obozu Gusen. W 2016 roku zostało powiadomione o dewastacji terenu dawnego obozu. Do Austrii udała się wtedy polska delegacja. Celem wizyty było m.in. powstrzymanie niszczenia pozostałości po KL Gusen. Okazało się, że na terenach byłego obozu zlokalizowano prywatne wille. Zlikwidowano też cmenatrz ofiar Gusen.
Dzięki staraniom MKiDN i Ambasady RP w Wiedniu austriacki parlament zmienił treść ustawy dotyczącej byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Mathausen-Gusen. Paragraf 2 tej ustawy rozszerza odpowiedzialność polityczną i finansową Republiki Austrii z jedynego obozu wymienionego z nazwy KL Mauthausen także na KL Gusen oraz ok. 50 wymienionych z nazwy podobozow, których lista znalazła się w ustawie, również na wniosek polskiej strony.
Niemiecki obóz koncentracyjny KL Mauthausen-Gusen, to jedno z największych miejsc zagłady Polaków w czasie drugiej wojny światowej. Kierowano tam m.in. aresztowanych w ramach niemieckiego planu eliminacji polskiej inteligencji z okupowanych terytoriów Rzeczypospolitej.
Źródło: MKiDN