Centrum Medialne
  • Polska
  • Świat
  • Media
  • Gospodarka
  • Zdrowie
  • Inwestycje
  • Strona główna
  • Polska

„Rada Wydziału Prawa UW próbuje wywierać nacisk na sędziego”. Oświadczenie prof. Jana Mjachrowskiego

„Rada Wydziału Prawa UW próbuje wywierać nacisk na sędziego”. Oświadczenie prof. Jana Mjachrowskiego Fot. Centrum Medialne
2021-02-22

Sędzia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego prof. Jan Majchrowski poinformował m.in. Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego i Krajową Radę Sądownictwa o niedopuszczalnej próbie nacisku. Chodzi o sprawę odebrania immunitetu sędzi Beacie Morawiec, w której uchwałę wydała Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Na tym wydziale profesorem jest właśnie Jan Majchrowski, który został przewodniczącym składu Izby Dyscyplinarnej SN orzekającego w sprawie Morawiec. „Treść tej uchwały była od początku w sposób szczególny skierowana do mnie, gdyż jedynie ja - będąc profesorem Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Prawa i Administracji - jestem jednocześnie sędzią w Izbie Dyscyplinarnej tegoż Sądu” - pisze w specjalnym oświadczeniu opublikowanym na stronie SN prof. Majchrowski. Poniżej prezentujemy pełną treść jego oświadczenia.

Oświadczenie sędziego SN, prof. UW Jana Majchrowskiego w związku z próbą wywarcia nacisku na sędziego

Oświadczam niniejszym, że w związku ze sprawą o sygn. II DIZ 27/21 (II DO 120/20), która ma być jutro rozpatrywana przed Sądem Najwyższym – Izbą Dyscyplinarną, doszło do bezprecedensowej próby wywarcia nacisku na sędziego tego Sądu i zarazem przewodniczącego składu orzekającego w mojej osobie. W związku z tym skierowałem odpowiednie wystąpienie do Pierwszego Prezesa SN i Prezesa Izby Dyscyplinarnej SN, do Krajowej Rady Sądownictwa oraz – ze względu na podmiot, który się tego dopuścił – do Ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego. Oświadczam zarazem, że ta niedopuszczalna próba ingerencji w niezawisłość sędziowską podjęta pod moją nieobecność w formie uchwały przez Radę Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, z wniosku grupy osób na czele z r.pr., prof. Marcinem Matczakiem, nie wpłynie w żaden sposób na moją bezstronność. Jednocześnie oczekuję odpowiedniej reakcji organów, do których wystąpiłem w tej sprawie. Załączam obszerne fragmenty jednego z tych wystąpień.

„Mając na uwadze art. 186 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, określający podstawowe zadanie Krajowej Rady Sądownictwa, przekazuję poniższą informację, wzywając jednocześnie Radę do niezwłocznego podjęcia odpowiednich działań w przedstawionej sprawie.

Ostatnio zaznajomiłem się z upublicznioną 12 stycznia 2021 r. uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 19.10.2020 r. nr 7/10/2020 „w sprawie uchylenia immunitetu sędzi Beaty Morawiec i innych postępowań przed Izbą Dyscyplinarną”, (Dziennik Dokumentów i Aktów Prawnych Wydziału Prawa i Administracji UW, poz. 64 (2020).

Treść tej uchwały była od początku w sposób szczególny skierowana do mnie, gdyż jedynie ja - będąc profesorem Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Prawa i Administracji - jestem jednocześnie sędzią w Izbie Dyscyplinarnej tegoż Sądu (…). Uchwała, co wynika jednoznacznie z jej treści, ma za zadanie w określony sposób wpłynąć na Sąd orzekający w konkretnej sprawie wniosku o uchylenie immunitetu sędziowskiego wskazanego z imienia i nazwiska sędziego, któremu prokuratura chce postawić zarzuty karne. Świadczą o tym m.in. słowa: „…należy z całą stanowczością potępić próbę uchylenia immunitetu sędzi Beaty Morawiec…”. Już samo to, jest niedopuszczalną próbą wpłynięcia na treść orzeczenia Sądu ze strony Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego - organu publicznej polskiej uczelni, która zobowiązana jest działać z poszanowaniem polskiego prawa, a także ze strony osób, które złożyły wniosek o podjęcie tej uchwały (zresztą nie znając akt sprawy) (…). Uchwała ta stanowi w mojej opinii niedopuszczalną ingerencję w niezawisłość sędziowską zwłaszcza wobec mojej osoby i to nie tylko ze względów wyżej podanych. Zostałem bowiem ostatnio wyznaczony do orzekania właśnie w sprawie immunitetowej tego sędziego, jako przewodniczący składu orzekającego. Zaznaczam, że załatwienie wielu moich zawodowych spraw uniwersyteckich wiąże się z koniecznością podjęcia stosownych uchwał przez Radę WPiA UW, stąd presja wywierana na mnie w rzeczonej sprawie ma charakter realny i konkretny, a zatem tym bardziej bezprawny, skandaliczny, wymagający odpowiedniej reakcji”.

Prof. UW dr hab. Jan Majchrowski
Sędzia Sądu Najwyższego

 

Świat

Niemcy trzeźwieją. Większość nie chce już lockdownu
Świat Niemcy trzeźwieją. Większość nie chce już lockdownu
Niemieckie media znów histeryzują ws. Polski. „Wina Brukseli, Paryża i Berlina”
Świat Niemieckie media znów histeryzują ws. Polski. „Wina Brukseli, Paryża i Berlina”
Jourova straszy Polskę i Węgry: „Będziemy działać z mocą wsteczną”
Świat Jourova straszy Polskę i Węgry: „Będziemy działać z mocą wsteczną”
Niemcy chcą mieć głos ws. polskiej elektrowni atomowej
Świat Niemcy chcą mieć głos ws. polskiej elektrowni atomowej
Maseczki materiałowe zakazane we Francji i Austrii
Świat Maseczki materiałowe zakazane we Francji i Austrii
Niemiecki minister: Restauracje i kina tylko dla zaszczepionych
Świat Niemiecki minister: Restauracje i kina tylko dla zaszczepionych
Centrum Medialne

© 2018

Polityka prywatności Kontakt