Centrum Medialne
  • Polska
  • Świat
  • Media
  • Gospodarka
  • Zdrowie
  • Inwestycje
  • Strona główna
  • Polska

Prof. Jan Majchrowski krytycznie o kandydaturze Sławomira Patyry na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich

Prof. Jan Majchrowski krytycznie o kandydaturze Sławomira Patyry na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich Fot. Centrum Medialne
2021-03-18

Profesor Jan Majchrowski z Uniwersytetu Warszawskiego z krytyczną opinią na temat kandydatury Sławomira Patyry na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Według niego tak ważnego stanowiska nie powinna zajmować osoba związana z „radykalnym, ekstremistycznym wręcz ruchem”. Chodzi o zaangażowanie Patyry w promocję tzw. Strajku Kobiet. Jego kandydaturę zgłosiły KO i PSL.

Poniżej prezentujemy w cłości stanowisko prof. Jana Majchrowskiego w sprawie kandydatury Patyry:

W związku z informacją, że profesor Sławomir Patyra ma być zgłoszony przez określone ugrupowania polityczne jako kandydat na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich, wyrażam moją wątpliwość, co do trafności zgłoszenia tej kandydatury.

Wynika ona z faktu, iż 18 stycznia 2021 r. prof. Sławomir Patyra występując w trakcie zdalnej, publicznej obrony pracy doktorskiej Pani Agnieszki K.-W. (pracownika Kancelarii Sejmu R.P.) na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego - jako recenzent pracy doktorskiej - posługiwał się tzw. awatarem z symbolem tzw. Strajku kobiet. Do tej pory nigdy nie byłem świadkiem (a pracuję na uniwersytecie ponad trzydzieści lat), by recenzent (ale też jakikolwiek inny członek komisji w przewodzie doktorskim) epatował innych członków tej komisji, a przede wszystkim samego doktoranta, jakąkolwiek symboliką polityczną, co osobiście uważam za wysoce niestosowne, niezgodne ze zwyczajami uniwersyteckimi i mogące także krępować doktoranta, któremu recenzent zadaje przecież pytania. Będąc uczestnikiem tego posiedzenia, ale mu nie przewodnicząc, nie uważałem przy tym za właściwe upomnienie recenzenta w tej materii, gdyż jest to raczej rola przewodniczącego.

Symbolika, której używał przy tym (trudno uznać, że nieświadomie) prof. S. Patyra wiąże się z bardzo radykalnym, ekstremistycznym wręcz ruchem, którego rozmaici przedstawiciele w licznych wypowiedziach niejednokrotnie w wulgarny, napastliwy sposób atakują określone grupy obywateli polskich wyodrębnione przez nich np. ze względu na ich wyznanie lub światopogląd, przy czym dochodziło także niewątpliwie do naruszania prawa i aktów przemocy. W tym stanie rzeczy – w mojej opinii - osoba, która identyfikuje się publicznie (a obrona pracy doktorskiej ma taki właśnie charakter) poprzez używaną przez siebie symbolikę z takim ruchem, a tym samym siłą rzeczy z jego działalnością wykluczającą i dyskryminującą określonych obywateli, nie może być Rzecznikiem Praw Obywatelskich i nie powinna także w ogóle kandydować na ten urząd. Z tego względu sugeruję zgłaszającym tę kandydaturę jej wycofanie na rzecz innego kandydata, który sytuowałby się ponad obecnymi w naszym Kraju podziałami politycznymi i mógłby godnie stać na straży praw wszystkich obywateli Rzeczypospolitej, bez względu na ich poglądy i wyznanie.

Jan Majchrowski

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego

Świat

Eurokraci chcą szybciej móc odbierać Polsce pieniądze. „Tryb przyspieszony”
Świat Eurokraci chcą szybciej móc odbierać Polsce pieniądze. „Tryb przyspieszony”
Niemcy trzeźwieją. Większość nie chce już lockdownu
Świat Niemcy trzeźwieją. Większość nie chce już lockdownu
Niemieckie media znów histeryzują ws. Polski. „Wina Brukseli, Paryża i Berlina”
Świat Niemieckie media znów histeryzują ws. Polski. „Wina Brukseli, Paryża i Berlina”
Jourova straszy Polskę i Węgry: „Będziemy działać z mocą wsteczną”
Świat Jourova straszy Polskę i Węgry: „Będziemy działać z mocą wsteczną”
Niemcy chcą mieć głos ws. polskiej elektrowni atomowej
Świat Niemcy chcą mieć głos ws. polskiej elektrowni atomowej
Maseczki materiałowe zakazane we Francji i Austrii
Świat Maseczki materiałowe zakazane we Francji i Austrii
Centrum Medialne

© 2018

Polityka prywatności Kontakt