Centrum Medialne
  • Polska
  • Świat
  • Media
  • Gospodarka
  • Zdrowie
  • Inwestycje
  • Strona główna
  • Świat

Prezydenci Polski i USA: Nigdy nie mieliśmy lepszych relacji niż teraz

Prezydenci Polski i USA: Nigdy nie mieliśmy lepszych relacji niż teraz Screen: wh.com
2020-06-24

Zakończyło się spotkanie prezydentów Polski i USA w Waszyngtonie. Andrzej Duda i Donald Trump wydali wspólne oświadczenie.

Nigdy nie mieliśmy lepszych relacji niż teraz. To zaszczyt, że mogę Pana tu gościć – tymi słowami Prezydent USA Donald Trump powitał Prezydenta Andrzeja Dudę. Dyskusja poświęcona była głównie współpracy militarnej, gospodarczej, energetycznej i w zakresie telekomunikacji.

Prezydenci przyjęli wspólne oświadczenie, w którym podkreślili m.in., że bezpieczeństwo energetyczne jest tożsame z bezpieczeństwem narodowym, ponowili wsparcie dla Inicjatywy Trójmorza oraz zobowiązali się do współpracy w rozwijaniu rozwiązań technologicznych następnej generacji.

Podczas wspólnej konferencji prasowej Prezydent Donald Trump oznajmił, że najprawdopodobniej część wycofywanych z Niemiec żołnierzy amerykańskich trafi do innych krajów, w tym do Polski.

– Jeśli ktoś chciałby napaść na Polskę, to nie będzie miękkie lądowanie. Obecność sojusznicza jest dziś dla nas bardzo istotna. To przynosi spokój w moim kraju – ocenił Prezydent Andrzej Duda.

Oto cała treść wspólnego oświadcznia prezydentów:

Polskę i Stany Zjednoczone łączy wielowiekowa przyjaźń i partnerstwo oparte na wspólnych wartościach i interesach, silnych więziach międzyludzkich oraz wzajemnym szacunku. Dzisiaj potwierdzamy nasze przywiązanie do wartości, które są drogie dla obu naszych narodów, a w szczególności do demokracji, rządów prawa, swobód
i wolności jednostki oraz do wolnej i sprawiedliwej dwustronnej wymiany handlowej.

Pandemia COVID-19 uwypukla znaczenie powyższych wartości, jak również pilną potrzebę ich obrony i promowania. Polska i Stany Zjednoczone, w porozumieniu z innymi sojusznikami oraz podobnie myślącymi partnerami, będą wspólnie pracować na rzecz odbudowy naszych gospodarek jako silniejszych, bardziej odpornych i lepiej zintegrowanych oraz ochrony naszej krytycznej infrastruktury i technologii, a także dywersyfikacji łańcuchów dostaw. Połączymy też siły w walce z dezinformacją, w szczególności w odniesieniu do faktów historycznych dotyczących II wojny światowej.

Polska i Stany Zjednoczone z dumą udzielały sobie pomocy podczas pandemii COVID-19 i zobowiązują się do kontynuowania bliskiej współpracy przy opracowywaniu terapii oraz szczepionek. Ponadto podkreślamy znaczenie przejrzystości, wymiany informacji oraz wolnych i sprawnie funkcjonujących organizacji międzynarodowych w zapobieganiu przyszłym pandemiom.

Uznając swoje strategiczne partnerstwo, Polska i Stany Zjednoczone będą kontynuowały pogłębianie współpracy obronnej, między innymi poprzez dalszą implementację Wspólnych Deklaracji z 12 czerwca 2019 roku i 23 września 2019 roku, a także poprzez rozwój planów wzmocnienia więzi wojskowych pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi oraz amerykańskich zdolności obronnych oraz odstraszania w Polsce. Potwierdzamy nasze zobowiązania do inwestowania w zdolności obronne, do sprawiedliwego podziału obciążeń mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa transatlantyckiego i współpracy w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) oraz do zapewnienia skutecznego odstraszania i obrony wschodniej flanki NATO. Polska i Stany Zjednoczone będą kontynuowały współpracę w procesie dalszego modernizowania Polskich Sił Zbrojnych, w tym z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu amerykańskiego.

Podkreślając fakt, że bezpieczeństwo energetyczne jest tożsame z bezpieczeństwem narodowym, Polska i Stany Zjednoczone będą promować dywersyfikację energetyczną, wolny rynek energii oraz wzmocnioną współpracę. Wyrażamy szczególne zadowolenie z naszego partnerstwa jeśli chodzi o dostawy dla Polski amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG), a także rozpoczęcia nowego rozdziału w naszej współpracy energetycznej poprzez partnerstwo na rzecz rozwoju polskiego sektora cywilnej energii jądrowej.

Polska i Stany Zjednoczone ponawiają swoje wsparcie dla Inicjatywy Trójmorza, która usprawni połączenia energetyczne, transportowe i wymianę informacji w regionie dzięki przejrzystym, rynkowym oraz uczciwym inwestycjom, co przyczyni się do wzrostu gospodarczego oraz umocnienia wartości demokratycznych. Jesteśmy dumni z przeznaczenia znaczących funduszy na rzecz wdrożenia tej ważnej inicjatywy oraz wzywamy innych, aby przyłączyli się do nas.

Wolna i sprawiedliwa dwustronna wymiana handlowa umożliwia naszym narodom oraz światu wzrost zamożności, stanowi koło zamachowe innowacyjności i rozwoju oraz przyczynia się do tworzenia milionów miejsc pracy. Jesteśmy dumni z faktu, że od 2016 roku wymiana handlowa pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi wzrosła o ponad 50% i zobowiązujemy się do przeciwdziałania neuczciwym praktykom handlowym. Będziemy też nadal dążyć do zwiększenia wolumenu wymiany handlowej i inwestycji, zwłaszcza w dziedzinie nowoczesnych technologii.

Oba nasze narody łączy poszanowanie dla prywatności i wolności osobistych oraz zrozumienie znaczenia bezpieczeństwa naszych systemów telekomunikacyjnych. Dlatego też ponownie potwierdzamy treść Wspólnej Deklaracji z 2 września 2019 roku i zobowiązujemy się do współpracy w rozwijaniu rozwiązań technologicznych następnej generacji, a także do korzystania wyłącznie z usług bezpiecznych i zaufanych dostawców, sprzętu oraz łańcuchów dostaw w ramach naszych sieci 5G. W tym celu będziemy współpracować w promowaniu innowacyjnych rozwiązań dla zapewnienia zróżnicowanego łańcucha dostaw zaufanych sprzedawców technologii 5G.

Źródło: prezydent.pl

Świat

Niemiecki minister: Restauracje i kina tylko dla zaszczepionych
Świat Niemiecki minister: Restauracje i kina tylko dla zaszczepionych
YouTube też zawiesza konto Donalda Trumpa
Świat YouTube też zawiesza konto Donalda Trumpa
Niemcy proponują nam nowy jadłospis. „Mniej mięsa”
Świat Niemcy proponują nam nowy jadłospis. „Mniej mięsa”
Niemcy na celowniku TSUE. Czy UE odważy się wszcząć procedurę?
Świat Niemcy na celowniku TSUE. Czy UE odważy się wszcząć procedurę?
Parlament Europejski chce zablokować konkluzje szczytu UE
Świat Parlament Europejski chce zablokować konkluzje szczytu UE
Niemcy ograniczają mały ruch graniczny
Świat Niemcy ograniczają mały ruch graniczny
Centrum Medialne

© 2018

Polityka prywatności Kontakt