Podczas szukania nowej pracy prędzej czy później zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Jej celem jest poznanie kandydata, a przede wszystkim wyrobienie sobie na jego temat pewnej opinii. Pozwoli ona podjąć decyzję, czy będzie on dobrym pracownikiem. Standardowo podczas takiej rozmowy padają określone pytania. Świadczy to o tym, że bez trudu możesz się na nie przygotować.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są najczęściej zadawane pytania na rozmowie o pracę?
- Jak przygotować się na trudne pytania?
- Jak ty możesz zadawać pytania na rozmowie o pracę?
Dlaczego chcesz zmienić pracę?
Zdecydowanie najczęściej z ust rekrutera pada pytanie, dlaczego chce się zmienić pracę. Osoba rekrutująca chce się dowiedzieć, co skłania nas do tego, że opuszczamy dotychczasowe miejsce zatrudnienia i szukamy sobie nowego. Jak odpowiedzieć na tak postawione pytanie?
Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, aby pod żadnym pozorem nie przedstawiać w negatywnym świetle dotychczasowego pracodawcy. Jest to zachowanie bardzo nieprofesjonalne i zostanie źle odebrane przez rekrutera. Najlepiej jest więc powiedzieć, że szuka się możliwości rozwijania swoich umiejętności, ma się nadzieje na nowe wyzwania, a także chce się poznać ciekawych ludzi i współpracować z nimi w zespole nad interesującymi zadaniami.
Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?
Najpewniej rekruter będzie chciał się dowiedzieć, dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie.
Kluczową sprawą w tym wypadku jest poznanie najważniejszych informacji na temat firmy przed udaniem się na rozmowę kwalifikacyjną. Należy wiedzieć, czym się ona zajmuje i jaką ma pozycję na rynku. Idealną odpowiedzią na pytanie, dlaczego chcesz pracować w naszej firmie, jest powiązanie marki z własnymi zainteresowaniami, a także odpowiadającym profilem i branżą. Warto wyrazić chęć wzbogacenia firmy swoim doświadczeniem i wiedzą, a także poznania danej branży.
Co może powiedzieć o sobie?
Często poruszanym podczas rozmowy o pracę tematem jest poproszenie o powiedzenie kilku słów o sobie. W tym wypadku lepiej unikać spraw typowo prywatnych, czyli np. tego, co się robiło w wolnym czasie w ostatni weekend. Jedynym odstępstwem od tej reguły jest możliwość potwierdzenia w ten sposób naprawdę interesujących, wpływających na naszą ocenę zainteresowań. Najlepiej w tym zakresie trzymać się spraw zawodowych i swoich mocny cech charakteru.
Czy jest coś, o co chcesz zapytać?
Bardzo często rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej oddaje inicjatywę kandydatowi i pozwala mu zadać pytania na temat firmy i pracy w niej. Nie jest to oczywiście jedynie uprzejmość z jego strony, lecz niezwykle ważny etap rozmowy. O co więc zapytać?
Oczywiście na uwadze trzeba mieć to, aby nie padały z naszych ust pytania, czy można się spóźniać, ile będzie się zarabiało, a także, kiedy można zaplanować urlop. Zamiast tego powinno się zapytać, jak będzie wyglądał dzień pracy, czy są dostępne jakieś kursy umożliwiające rozwój, a także, nad jakim projektem aktualnie firma pracuje. Pytania wyrażające zainteresowanie pracą i firmą mają naprawdę duże znaczenie.