centrummedialne.pl

Strona poświęcona biznesowi i pracy

Biznes

Jakie są rodzaje bezpieczeństwa? Podział dziedzin bezpieczeństwa

Jakie są rodzaje bezpieczeństwa? Podział dziedzin bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo jest bardzo ważnym aspektem funkcjonowania państwa, społeczeństwa, przedsiębiorstwa oraz jednostki. Daje poczucie pewności, stabilności, a przez to umożliwia rozwój. W artykule omówimy rodzaje bezpieczeństwa, skupiając się głównie na bezpieczeństwie fizycznym.

Rodzaje bezpieczeństwa – kryteria podziału

Wyróżnia się kilka rodzajów bezpieczeństwa w zależności od kryterium podziału. Ze względu na obszar występowania mówimy np. o bezpieczeństwie narodowym, regionalnym lub globalnym. Patrząc na państwo możemy także mówić o bezpieczeństwie zewnętrznym i wewnętrznym. 

Najobszerniejszy podział widać, jeśli weźmiemy pod uwagę dziedzinę aktywności podmiotu (np. państwa lub przedsiębiorstwa). W takim przypadku możemy wymienić m.in. bezpieczeństwo:

  • ekonomiczne,

  • społeczne,

  • informacyjne,

  • militarne,

  • kulturowe,

  • socjalne,

  • fizyczne.

W bezpieczeństwie fizycznym wyróżnia się dwie dziedziny – bezpieczeństwo militarne i pozamilitarne. Doskonałym przykładem pozamilitarnego bezpieczeństwa, nazywanego również cywilnym, jest ochrona pomieszczeń, obiektów i ich infrastruktury oraz pracowników przed czynnikami fizycznymi (np. aktami wandalizmu, kradzieżami, a nawet przed pożarem). W przedsiębiorstwach zajmuje się tym zwykle agencja ochrony, czyli firma wyspecjalizowana w ochronie fizycznej.

Bezpieczeństwo fizyczne – ochrona firmy

Właściciele biznesów zabezpieczają swoich pracowników, klientów oraz chronią swoje mienie zwykle przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii. Wyróżnić można tutaj środki pasywne, czyli odstraszające i zapobiegające niekorzystnym zdarzeniom (ogrodzenia, sejfy, czy też oznaczenia umieszczone na terenie obiektu). Drugim rodzajem są środki aktywne, czyli technologie pozwalające wykryć zagrożenie, na które narażona może być firma. Ochrona w tym przypadku polega na instalacji monitoringu wizyjnego, systemów alarmowych oraz na obecności zabezpieczeń przeciwpożarowych (np. gaśnic).

Innymi środkami, za pomocą których można zwiększyć profil bezpieczeństwa w firmie, są np. punkty kontroli dostępu – technologia bardzo dobrze sprawdza się w przypadku ochrony danych cyfrowych lub w instytucjach finansowych.

Bezpieczna firma – ochrona techniczna i fizyczna

W parze z ochroną techniczną może iść ochrona fizyczna, czyli stała obecność pracownika agencji ochrony. To sprawdzone rozwiązanie w miejscach cechujących się wzmożonym ruchem, np. w galeriach handlowych, w miejscach użyteczności publicznej lub na imprezach masowych. Pracownik ochrony może nie tylko wykryć zagrożenie, ale również błyskawicznie na nie zareagować, zapewniając bezpieczeństwo osobom przebywającym w obiekcie. 

Profesjonalna agencja ochrony zawsze oferuje wiele rozwiązań, które dopasowane są do potrzeb klienta, a ich wdrożenie poprzedzone jest audytem bezpieczeństwa. Jeśli interesuje Cię podniesienie profilu bezpieczeństwa w obiekcie, którym zarządzasz – zainteresuj się ofertą ze strony https://bezpieczenstwo.impel.pl/.

Warto pamiętać, że podniesienie profilu bezpieczeństwa firmy, zapewni stabilizację i pomoże skupić się na celach ekonomicznych oraz na rozwoju biznesu. A przemyślany dobór środków zabezpieczających pomoże zoptymalizować koszty związane z ochroną obiektu.

Udostępnij