centrummedialne.pl

Strona poświęcona biznesowi i pracy

Biznes

Transport z Chin – jakie są możliwości?

Transport z Chin – jakie są możliwości?

Transport z Chin nie jest wcale tak trudną sprawą, jak mogłoby się wydawać. Wielu importerów boi się rozpocząć handel w tym kraju, gdyż myślą, iż transport z Chin może być problematyczny. Jest to jednak stwierdzenie mylne, gdyż transport towarów z Chin może być przeprowadzany drogą morską, kolejową, lotniczą oraz transportem drogowym.

Transport z Chin – droga morska

Warto wiedzieć, iż około 80% wszystkich towarów w światowym handlu transportowane jest drogą morską. Wielu importerów decyduje się na transport z Chin tą metodą z uwagi na dużą odległość Chin od Polski i niską cenę. Taki transport to najtańsza opcja. Jego wadą jest jednak brak zorganizowania dostawy do konkretnego miejsca, czyli door-to-door. Przewożąc towary drogą morską należy także pamiętać o dosyć problematycznym dostarczaniu ładunków do portu morskiego i ich odebraniu w końcowym porcie morskim.

Transport morski to przede wszystkim przewozy kontenerowe. Przewozy drobnicowe (LCL) są jedną z najpopularniejszych metod transportu towaru z Chin. Takie transportowanie ładunków jest opłacalne, gdyż koszt za magazynowanie kontenera jest dzielony równomiernie na wszystkich przedsiębiorców korzystających z tego kontenera. Przewóz towarów z Chin drogą morską trwa od 4-6 tygodni. Warto wspomnieć, iż można drogą morską transportować także towary sypkie (np. zboża) oraz toczne (np. samochody).

Transport z Chin – droga kolejowa

Transport ładunków z Chin drogą kolejową jest trochę szybszy niż drogą morską. Transport ten trwa około 10-17 dni. Transport kolejowy został w większej części zdominowany przez ładunki masowe. W jednym wagonie można bowiem przewieźć 120 ton. Jeśli u producenta z Chin występują jakieś opóźnienia w realizacji zlecenia, warto zastanowić się nad transportem kolejowym.

Transport z Chin – samolot cargo

Transport lotniczy ma mały udział w ogólnym transporcie z Chin. Jest to bowiem najdroższa opcja transportu. Zaletami takiego rozwiązania są krótki czas transportu oraz duży zasięg przestrzenny. Z samolotów cargo warto korzystać, gdy ładunek ma dużą wartość lub są to przedmioty, które łatwo ulegają uszkodzeniom. Transport ładunków z Chin samolotem trwa około 4-7 dni. Wybierając ten typ transportu można oszczędzić na czasie realizacji, lecz trzeba liczyć się z wysokim kosztem transportu.

Transport z Chin – transport drogowy

Dużą zaletą tego typu transportu jest możliwość dostawy pod drzwi, czyli door-to-door. Transport drogowy najczęściej stosowany jest w przypadku ładunków drobnych o dużej wartości. Niestety tego typu transport nie jest jeszcze dobrze rozpowszechniony, mimo iż czas transportu wynosi około 12 dni. Przewóz towarów transportem drogowym cechuje się więc szybszym czasem realizacji niż droga morska i kolejowa. Co ważne, cena przewozu ładunków transportem drogowym jest o prawie połowę niższa niż cena transportu za pomocą samolotu cargo.

Wybór odpowiedniego rodzaju transportu z Chin jest uzależniony od wielu czynników. Znaczenie mają tu czas realizacji oraz wartość i waga ładunków. Wybierając transport morski można oszczędzić na koszcie dostawy, jednak należy liczyć się z długim czasem realizacji. Transport lotniczy to duże koszty. Optymalny czas realizacji może zapewnić transport kolejowy i drogowy. Najczęściej jednak wybieraną przez polskich importerów metodą jest droga morska.

Warto też przeczytać artykuł na temat tego, czy bezpośredni importer z Chin to dobre rozwiązanie

Udostępnij